Tango müziğini, köklerine bağlı olarak, danstan ayrı düşünmeyen bir anlayışa sahip olan orkestra, repertuvarını D’arienzo, Di Sarli, Troilo, Pugliese, D’angelis gibi, altın çağın önde gelen orkestralarından seçmelerle oluşturmaktadır. “Tangueros de Estambul” (İstanbul tangeroları/tangocuları) albümü için seçilen parçalar da benzer şekilde tangonun farklı dönemleri ve stillerinden örneklerden oluşmaktadır.

Ülkemize ilk gelişi çok eskilere dayanan tangoyu, otantik haliyle icra ederek kökleriyle yeniden buluşturmak ve Türk dinleyicisine sunmanın yanı sıra Türk tangolarını da Arjantin stilinde yeniden düzenleyerek dünyaya duyurmak ve yeni tangoların bestelenmesine, düzenlenmesine olanak sağlamak orkestranın kuruluş amaçları içerisindedir. 

İlk çıkışlarından itibaren tango severlerin dikkatini çeken orkestra bir süre sahne ve konser çalışmalarına devam etmiş daha sonra ilk albümleri için sahne çalışmalarına ara vermiştir. 2017 yılında ilk albümleri “Tangueros De Estambul”u dijital olarak yayınlayan TangEsta, ulusal ve uluslararası birçok festivalden davet almakta ve aynı zamanda ikinci albümleri için çalışmalarını sürdürmektedir.